TIM

Pavle Zlatić
suosnivač
Pavle je novinar i urednik sa preko dve decenije iskustva u domaćim medijima. Prošao je sito i rešeto srpskog dnevnog novinarstva, od štampanog Danasa (2001 – 2007), onlajn izdanja Blica gde je bio i zamenik glavnog i odgovornog urednika, a zatim i deo kolegijuma integrisane redakcije (2007 – 2012), do vođenja tima od 40 ljudi sa pozicije glavnog i odgovornog urednika portala B92.net (2012 – 2018).
Već više od deceniju, vodeći je mentor i predavač i autor kurikuluma za digitalno novinarstvo na Školi digitalnog novinarstva Slavko Ćuruvija fondacije, čiji su brojni polaznici i polaznice danas nagrađivani novinari i novinarke, na rukovodećim pozicijama u nezavisnim srpskim medijima.
Predaje novinarstvo i u drugim školama i obrazovnim programima novinarskih udruženja i domaćih i međunarodnih novinarskih organizacija.
Proteklih godina vodio je digitalni aspekt multimilionskog medijskog razvojnog programa u Srbiji, sarađujući i na programima u Evroaziji, Severnoj i Južnoj Americi, gde se specijalizovao za razvoj digitalnih poslovnih modela i korišćenje novih tehnologija u unapređenju radnih procesa u redakcijama.
Od nedavno, vodi digitalni razvoj za Nedeljnik i regionalni portal “Velike priče”.

Ilir Gaši
suosnivač
Ilir je stručnjak za razvoj medija, novinar i kreativni producent čiji rad povezuje održivost nezavisnih medija, razvoj zajednice i inovativno pripovedanje širom Balkana.
Kao direktor Fondacije Slavko Ćuruvija osmislio je i pokrenuo Cenzolovku, kao i Digitalnu školu novinarstva za mlade novinare, koja ove godine upisuje 11. generaciju polaznika.
Koosnivač je Grupe za slobodu medija, jedinstvenog pokreta koji je 2017. godine ujedinio nezavisne medije, organizacije civilnog društva, novinarska udruženja i aktiviste u borbi za medijske slobode u Srbiji.
Godine 2023. njegova priča Alternativni balkanski poštanski sistem, prvobitno objavljena na portalu Kosovo 2.0, stekla je međunarodno priznanje – prenesena je u britanskom Guardianu, italijanskom Internazionale i drugim medijima u Danskoj, Španiji, Francuskoj i Češkoj. Za istu priču, Ilir je dobio nagradu Peaceful Change Initiative i bio nominovan za Evropsku novinarsku nagradu.
Sarađuje sa brojnim lokalnim medijima u Srbiji, na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, pomažući im da svoje priče ispričaju na snažniji način.

Prof. Vladimir Đurđević
naučni mentor
Vladimir je redovni profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu, gde istražuje numeričko modeliranje klime, analizu klimatskih podataka, procenu rizika i ranjivosti i analizu prilagođavanja na klimatske promene. Objavio je preko šezdeset radova u međunarodnim naučnim časopisima, sa ukupnom citiranošću preko 2500 i h-indeksom 26 (Google scholar).
Učestvovao je i vodio više međunarodnih naučnoistraživačkih projekata, a kao gostujući istraživač radio je na institutima u SAD, Italiji, Portugalu i na Malti i doprineo izradi nacionalnih izveštaja o klimatskim promenama za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Brazil.
Vladiimir je dobitnik niza priznanja – nagrade WMO Borivoje Dobrilović Trust Fund Research u meteorologiji, godišnje nagrade Fizičkog fakulteta za naučni rad, medalje Konstantin Jireček – Die Südosteuropa-Gesellschaft, nagrade ”Zeleni list” i godišnjeg priznanja Centra za promociju nauke za 2023. godinu.
Trenutno vodi projekat EXTREMES, u okviru koga tim profesora i istraživača Instituta za meteorologiju proučava ekstremne vremenske i klimatske događaje u Srbiji.
Suosnivač je inicijative Green Art Incubator (greenartincubator.org) i saradnik na portalu Klima101 (klima101.rs). U slobodno vreme crta, promoviše otvorene podatke i slobodan softver.
Uskoro biografije drugih predavača/čica…